Charitativní projekt - ČALANTIKA

Vloženo: 30. 06. 2014 18:46:00

Dne 12. května 2014 se třídní patroni setkali na besedě s Jarmilou Szkutovou z ADRA, která je seznámila nejen s projektem BanglaKids, ale především s novým projektem na podporu dětí ve slumu Čalantika.

Slumy jsou chudinské čtvrti ve velkých městech, jejichž obyvatelé žijí v nevyhovujících životních a hygienických podmínkách, často pod hranicí chudoby a lidské důstojnosti. I zde však žijí děti, které mají své sny bez ohledu na podmínky, ve kterých vyrůstají. Jen každé páté dítě, které bydlí v jednom ze slumových čtvrtí v Bangladéši, chodí do školy. Okolo 2.4 miliónů dětí z bangladéšských slumů ve věku 6-10 let nemá stále přístup k základnímu vzdělání. Jednou z nejlepších cest, jak obyvatelům slumů pomoci vymanit se z bludného kruhu chudoby a přinést naději na zlepšení jejich životní situace, je vzdělání.

Slumové centrum Čalantika nabízí dětem a jejich rodinám velkou podporu. Dětem žijícím ve slumu umožňuje kvalitní základní vzdělání. Děti se učí číst a psát v místní bengálštině, učí se základům matematiky, angličtiny a všeobecným znalostem. Do výuky je zároveň zahrnuta osvěta v oblasti hygienických návyků a základních práv dětí.
Protože se téma všech zúčastněných velmi dotklo, rozhodli jsme se, že uspořádáme celoškolní „májovou sbírku Čalantika“ zaměřenou na získání školních pomůcek pro děti ze slumu.

Do sbírky se zapojily třídy napříč ročníky.

Nejvýrazněji se zapojila třída FR1C, která shromáždila téměř 1500,-Kč.

Celkově se vybralo 3600,-Kč, což pokryje náklady na školní pomůcky na celý školní rok pro 10 dětí ze slumu Čalantika.