Maturita

Maturitní zkouška, která je završením studia na střední škole, je složena ze dvou částí. Společná část je v kompetenci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, resp. Centra pro zjišťovánání výsledků vzdělávání (CZVV). Profilová část je plně v kompetenci ředitelů škol. Výsledkem a dokladem úspěšného složení maturitní zkoušky (obou částí) je maturitní vysvědčení. Model maturitní zkoušky se opírá o platnou legislativu – Školský zákon č. 561/2004 Sb. a vyhlášku č. 177/2009 Sb. ve znění pozdějších novel.

Záznam ze slavnostního předávání maturitních vysvědčení v roce 2018 a imatrikulace žáků 1. ročníku:

Graduation 2018Stáhnout video

Maturitní zkouška - rok 2019

A. SPOLEČNÁ (státní) ČÁST

1. Český jazyk a literatura (povinná zkouška)
  2. Cizí jazyk, nebo matematika (povinná zkouška)
  3. Cizí jazyk, nebo matematika (nepovinná zkouška)

U ČJL a cizího jazyka se jedná o tzv. komplexní zkoušku, která se skládá ze tří dílčích zkoušek

• didaktického testu (DT)
  • písemné práce (PP)
  • ústní zkoušky (ÚZ)

Maturitní zkoušku z cizího jazyka může žák konat z jazyka anglického, německého, francouzského nebo španělského.

K ústní zkoušce společné části MZ z ČJL zveřejňuje ředitel školy školní seznam literárních děl, který musí obsahovat minimálně 60 literárních děl. Žáci si ze školního seznamu vybírají 20 literárních děl s datem odevzdání nejpozději do 29. 3. 2019.

Grafické znázornění maturitního modelu 2017:

Povinné i nepovinné zkoušky jsou koncipovány v souladu s katalogy požadavků: http://www.novamaturita.cz/katalogy-pozadavku-1404033138.html.

Školní seznam četby ke společné části MZ.

Slavnostní předávání maturitních vysvědčení 2018

B. PROFILOVÁ (školní) ČÁST

1. Český jazyk a literatura
  2. Anglický jazyk
  3. Povinně volitelná zkouška (dějepis, zeměpis, ZSV, matematika, druhý cizí jazyk, biologie, IVT, Management & Business, Politics & International Relations, výtvarná výchova)
  4. Nepovinná zkouška (dějepis, zeměpis, ZSV, matematika, druhý cizí jazyk, biologie, IVT, Management & Business, Politics & International Relations, výtvarná výchova), max. dva předměty
  5. Nepovinná výběrová zkouška Matematika+ (didaktický test, 150 minut).

Maturitní předmět a forma zkoušení

• ČJL - ústní a písemná zkouška
  • AJ - ústní a písemná zkouška
  • 2. cizí jazyk - ústní a písemná zkouška
  • Translation&Interpretation - maturitní práce s obhajobou, písemná a ústní zkouška
  • Management & Business - ústní a písemná zkouška
  • Politics & International Relations - ústní a písemná zkouška
  • Výtvarná výchova - maturitní práce s obhajobou a písemná zkouška
  • Informační a výpočetní technika - maturitní práce s obhajobou, písemná a ústní zkouška
  • Matematika - ústní a písemná zkouška
  • Základy společenských věd - ústní zkouška
  • Dějepis - ústní zkouška
  • Zeměpis - ústní zkouška
  • Biologie - ústní zkouška

Model maturitní zkoušky 2018 - profilová část (školní)

Testing

Přihlašování k maturitní zkoušce

(vyhláška č. 177/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů) – pokyny:
Žák podává k maturitní zkoušce „Přihlášku k maturitní zkoušce“ řediteli školy, a to nejpozději do 3. 12. 2018, včetně platného doporučení školského poradenského zařízení, pokud žádá o uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky. Přihlášku obdržíte od koordinátora maturit nebo třídního učitele.
Tento termín je závazný jak pro přihlášení ke zkoušce řádné, tak ke zkoušce opravné případně náhradní. Při přihlašování k opravné případně náhradní zkoušce nelze změnit předmět.
Žáci, kteří žádají o přiznané uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky, musí spolu s přihláškou odevzdat i platný posudek školského poradenského zařízení.

Žák obdrží výpis z přihlášky z informačního systému Centra potvrzený ředitelem školy nejpozději 18. 12. 2018 a PODPISEM stvrdí správnost údajů v něm obsažených.

Ke zkoušce Matematika+ se budou žáci moci přihlašovat v termínu od 2. ledna do 15. ledna 2019 prostřednictvím elektronického formuláře umístěného na portálu https://vpz.cermat.cz.

Kokardy Anglicko-českého gymnázia Amazon

Časový přehled - jarní zkušební období rok 2019 na ACGA

duben 2019   Písemná práce z českého jazyka a literatury (12.00 - 14.10h)
2. - 15. 5. 2019 St-St Společná (státní) část: didaktické testy a písemné práce, Matematika+