ADRA - nový projekt ČALANTIKA

Vloženo: 15. 05. 2014 15:00:00

Helena Vondráčková zazpívá pro Čalantiku

V pondělí 12. května se patroni ze všech ročníků Anglicko-českého gymnázia AMAZON sešli s Jarmilou Szkutovou z organizace ADRA, aby se blíže seznámili s problematikou slumů a zejména novým projektem Čalantika.

Zjistili jsme, že slumy jsou chudinské čtvrti ve velkých městech, jejichž obyvatelé žijí v nevyhovujících životních a hygienických podmínkách, často pod hranicí chudoby a lidské důstojnosti. I zde však žijí děti, které mají své sny bez ohledu na podmínky, ve kterých vyrůstají. Mezi ně patří i to, že chtějí chodit do školy jako ostatní. Bangladéšské děti často přichází o své dětství, protože od útlého věku plní povinnosti jako dospělí. Jen každé páté dítě, které bydlí v jednom ze slumových čtvrtí v Bangladéši, chodí do školy. Okolo 2.4 miliónů dětí z bangladéšských slumů ve věku 6-10 let nemá stále přístup k základnímu vzdělání.
Jednou z nejlepších cest, jak obyvatelům slumů pomoci vymanit se z bludného kruhu chudoby a přinést naději na zlepšení jejich životní situace, je vzdělání.

Slumové centrum Čalantika nabízí dětem a jejich rodinám velkou podporu. Dětem žijícím ve slumu umožňuje kvalitní základní vzdělání. Děti se učí číst a psát v místní bengálštině, učí se základům matematiky, angličtiny a všeobecným znalostem. Do výuky je zároveň zahrnuta osvěta v oblasti hygienických návyků a základních práv dětí. Protože 65 – 70% obyvatel dháckých slumů je negramotných, centrum organizuje pravidelné vzdělávací kurzy pro dospěléna různá témata: gramotnost, hygiena, vzdělání v oblasti lidských a pracovních práv, apod.

Součástí besedy byla také možnost doslova si ohmatat školní pomůcky, které centrum Čalantika dětem poskytuje. Zároveň jsme se dohodli, že závěr školního roku věnujeme charitativní sbírce zaměřené právě na nákup těchto pomůcek.

Děkujeme, že pomáháte.