Matematika k maturitě

Vítejte na stránkách matematiky na ACGA!

Naše škola je sice zaměřena vedle jiných předmětů především na výuku jazyků, ale výzva uspět u maturity je pro nás stejně důležitá jako pro ostatní školy. Chtěli bychom vás připravit tak, aby matematika nebyla překážkou ke složení maturitní zkoušky.

V roce 2020 se poprvé připojíme k oslavě Mezinárodního dne matematiky.

Výuce matematiky se věnujeme podle daných pravidel a předpisů. Výuka matematiky probíhá podle ŠVP, který byl sestaven tak, aby naplnil požadavky a výstupy RVP. V hodinách matematiky dbáme na zpětnou vazbu od studentů a lekce připravujeme s důrazem na pochopení základních principů. Pro žáky, kteří by potřebovali pomoci, je připraveno doučování, které zařizuje škola. Naopak pro žáky, kteří probíranou problematiku zvládají, a chtěli by se dozvědět více, škola připravila Klub matematiky a fyziky, kde se žáci připravují nejen na maturitu z matematiky a fyziky, ale také na matematiku prvního semestru vysoké školy.

Klub matematiky a fyziky rýsování

Klub je připraven pro studenty, kteří mají zájem učit se matematiku a fyziku nad rámec výuky na střední škole. V hodinách probíráme témata, která se v běžné výuce nestíhají, např. matice, limity funkcí, derivace, komplexní čísla, sumy a produkty. Z fyziky se blíže podíváme na teorii relativity, kvantovou mechaniku, částicovou a jadernou fyziku. Snažíme se pro studenty vytvořit základ, na kterém mohou budovat své znalosti potřebné nejen ke složení maturitní zkoušky, ale i k plynulému navázání na studium na vysoké škole.

Soutěže

Česká lingvistická olympiáda (ČLO) je celostátní odborná soutěž pro studenty středních škol.
Soutěž je sice zaměřena na lingvistiku, k úspěšné účasti však není třeba znát ani konkrétní cizí jazyky, ani lingvistické termíny a teorie. ČLO se totiž zaměřuje na obecnou schopnost analýzy jazykových dat, která nepředpokládá věcné znalosti, ale především logické a kreativní myšlení. V soutěžních úlohách jsou využívány jevy z různých jazykových rovin (morfologie a syntax, fonetika a fonologie, sémantika či grafické systémy) v přirozených jazycích, u nichž se předpokládá, že je soutěžící neznají (mezi mnohými dalšími např. baskičtina, středoasijská ujgurština či oceánský jazyk manamština). Úlohy tak zajímavou a zábavnou formou kombinují tématiku jazyků a komunikace s matematikou a informační a výpočetní technikou. Z jedné strany se totiž soutěžící seznamují se základy lingvistické analýzy i s rozsahem mezijazykové variability a diverzity, zároveň přitom zapojují logické myšlení, algoritmické řešení problémů a analogii.

Pořadatelem Klokana v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PřF UP v Olomouci. Ministerstvem školství a mládeže ČR byl Matematický klokan zařazen mezi soutěže kategorie A – plně hrazené z prostředků MŠMT. Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 6 kategorií: Cvrček (2. - 3. třída ZŠ), Klokánek (4. - 5. třída ZŠ), Benjamín (6. - 7. třída ZŠ), Kadet (8. - 9. třída ZŠ), Junior (1. - 2. ročník SŠ) a Student (3. - 4. ročník SŠ).

Global Money Week - mezinárodní týden o penězích (GMW 2023)

Yourchance - Finanční gramotnost

Doučováníškolní tabule

Vhodným doplňkem povinné výuky může být i doučování pro jednotlivce nebo v mini skupince o počtu 2-3 osob. Obsahem doučování je opakování témat probíraných v hodině s důrazem na procvičení problematických jevů.

Doučování i kroužek jsou služby hrazené nad rámec školného.

Při výuce používáme učebnici Matematika 2. vydání od RNDr. Jindry Petákové, ISBN 978-80-7196-476-6. Poznámky k teorii si učitelé matematiky připravují sami a studentům je zveřejňují přes platformu Moodle. Dále je možnost využít pro samostudium a domácí přípravu učebnicovou řadu Matematika pro střední školy, Didaktis, díly 1–9.

Matematiku vyučují učitelé, kteří se jí věnovali profesionálně, tedy rozumí jejímu významu a jejímu využití v praxi, ať ve vědě, či v průmyslu. Celý tým je veden držitelem Zlatého Amose Markem Valáškem.

Tematický plán pro jednotlivé ročníkykalkulačka

1. Opakování a zákadní poznatky z matematiky

5. Kombinatorika a pravděpodobnost
  6. Základní pojmy statistiky