Exkurze do Památníku Karla Čapka

Vloženo: 23. 10. 2019 00:00:00

V pátek 18. října jsme se se studenty 4. ročníku vypravili do Staré Hutě nedaleko Dobříše, abychom navštívili Památník Karla Čapka a poznali blíže osobnost jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů.

Autobus nás dovezl na parkoviště vzdálené od Památníku asi půl kilometru, který jsme museli dojít pěšky. Nikomu to ale nevadilo, protože cesta vedla kolem rybníka Strž, zrána částečně schovaného v mlze, zatímco na jeho protějším břehu se poklidně pásli koně. Samotný Památník nás uvítal podobně malebnou scenérií, a tak byly první minuty u něj vyplněny fotografováním.

Krátce po příchodu se nás ujaly dvě milé průvodkyně, jež nás postupně provedly celým domem. Studenti se seznámili nejen s historií budovy, ale samozřejmě také s životem a dílem Karla Čapka, jeho manželky, bratra Josefa, a dokonce i s tvorbou jejich přátel, zejm. Ferdinanda Peroutky. První dvě patra domu byla věnována především Karlu Čapkovi, jeho dětství a – jak se ukázalo – poměrně bouřlivému mládí, celkově jeho rodině a v neposlední řadě jeho literární dráze, společenskému životu a také práci na domu ve Strži. Ve třetím patře mohli studenti zjistit víc o Čapkově manželce a F. Peroutkovi (jemu určený pokoj, „peroutkárna“, se nacházel právě v nejvyšším poschodí domu).

Studenti se během exkurze dozvěděli mnoho zajímavých informací a viděli také jinde nedostupné dokumenty – např. vysvědčení Karla Čapka nebo jeho dopisy prvním láskám. Nepoznali tak Karla Čapka jen jako spisovatele, který proslavil roboty, ale především jako člověka, jenž miloval zvířata, kaktusy, fotografování nebo cestování do cizích zemí.