Bazar a sbírka věcí na charitu

Vloženo: 11. 02. 2020 00:00:00

“Na Vánoce jsme byli obdarováni my, teď pojďme zase udělat radost jiným.” Nakonec se vybralo během čtyř dní 4.620 Kč což je skvělá částka na to, že průměrná cena oblečení byla 30 Kč a mnohdy ceny začínaly už na 10 Kč.

Nedávno jsme si připomínali výročí Sametové revoluce. Naše společnost ušla od té doby nepochybně kus cesty.

V mnohém se náš běžný život neliší od toho, jak žijí lidé v západní Evropě.  Jistě, najdeme také mnoho rozdílů…a jeden z nich je například chápání významu a důležitosti charity. Například  v Británii najdete „charity shop“ téměř v každém zapadákově. Rozhodně v nich nepomáhají žádní chudáci a zákazníci jsou velmi rozmanití, od těch velmi potřebných, po sběratele, umělce, studenty. Dají se tam totiž ulovit  naprosto neuvěřitelné, bizarní věci jako jsou starožitnosti, šperky, knihy nebo nábytek. Lidé v produktivním věku podporují pravidelně několik charitativních spolků. Každou chvíli obdržíte od přátel nebo sousedů pozvánku na nějaký charitativní projekt. Někdy prostě upečou sušenky, pozvou vás na „garden party“ a na stole je kasička, jindy se uspořádá ples nebo „quiz evening,“ atd. atd.

Mám radost, že i v naší škole se udělal krok tím správným směrem.

Jistě jste si v lednu všimli plakátů propagující novoroční bazar  “Na Vánoce jsme byli obdarováni my, teď pojďme zase udělat radost jiným.”

Idea byla ta, že pokusíme zorganizovat akci, kde se vyberou peníze na charitu a zkusíme zpropagovat i životní styl ve smyslu tzv. 3R (reduce, reuse, recycle).

Za pomoci paní profesorky M.S.Pokorné byly napříč ročníky osloveni studenti (patroni DofE), kteří pomohli s organizováním novoročního bazaru. Těch, kteří se na akci podíleli, byla celá řada, není možno vyjmenovat všechny. Svým jménem akci zaštítila a výrazně pomohla Tereza Dostalíková, Eliška Dušková laskavě zařídila stojany na oblečení, další pomáhali s naceněním zboží nebo prodejem. Zejména bych ale chtěla poděkovat mnoha studentům (a učitelům), kteří přinesli oblečení, knihy nebo bižuterii a úplně nejvíc těm, kteří přišli, podpořili nás a koupili si nějakou věc.

Celkově se odhadem prodalo kolem 120 ks věcí. Zbylé oblečení a vybrané peníze věnujeme Armádě spásy. Další skvělá zpráva je, že jsme věnovali asi 15 ks šátků a šál na charitativní projekt divadla Gong, tzv. Šátek z příběhem. Zaměstnanci tohoto divadla dlouhodobě prodávají šály a šátky a utržené peníze věnují na charitu Obědy pro děti.

Bazar byla určitě vydařená akce. Jsem ráda, že jsme to zkusili, i když byly na počátku obavy, zda se vůbec studenti zapojí. Jelikož převládá pozitivní odezva, byla bych ráda, abychom příští rok uspořádali 2. ročník.

Budete-li mezitím třídit šatník nebo knihovnu, přineste prosím vyřazené věci do Artroom.

Děkuji,

Veronika Dygrýnová